Historie elektromobilů

Vývoj všeho kolem nás jde, šel a půjde kupředu. Jenom za tu dobu co jste si stihli přečíst první větu, tak se ve světě stihlo něco vymyslet nebo vylepšit. A i elektromobil měl svůj vývoj a ještě mnoho vylepšení ho čeká.

Od té doby co jsme přesedlali s koně do auta bylo jasné, že se palivo bude muset řešit. Od obyčejných ,,spalováků" se elektromobil liší, hlavně nízkou energetickou účinností, jednoduchostí a tím hlavním - možnost až nulových zplodin CO2 což je teď velice aktuální téma. Krom těchto vlastností je elektromobil mnohem méně hlučný a v autě se necítíte na D1 jak na horské dráze. A je dokázané, že příjemnější prostředí, které v autě máte snižuje pocit stresu a napětí. A jak víte stres umí zamávat jak s naším duševním zdravím tak i psychickým. Ve vývoji elekromobilu máme takové tři zlomové etapy:

 

Poslední zlaté období 1893 - 1924 

 

První a zatím poslední období je spojováno s časovým úsekem počínajících v posledních desetiletí 19. století a končícím ve třicátých letech 20. století. První vozík Skota Roberta Andersona sestrojen až mezi lety 1832 - 1839.  Vznik opravdové tržní nabídky tehdy kočárových elektromobilů se však např. v USA datuje až k roku 1893, kdy jich na chicagském autosalonu byla představena široká paleta. Už v té době vykazoval známky vysokého standardu a jednoduchosti. Proto se v této době staly jasnou volbou pro ženy řidičky. Zajímavostí je, že v USA roku 1900 bylo prodáno více elektromobilů než obyčejných spalováků.

 

,,Hubené" období pro elektromobily

 

Velký a rychlý nástup masové výroby ,,spalováků" vedlo k tomu, že veřejnost si mohla auto dovolit. Zatímco elektromobil se na tomto rozvoji téměř nepodílel. Plošné nepodporované výzkumy pro vývoj baterií byl velký problém a každý koukal na jejich omezený výkon. Od roku 1973 - 1979 kdy byla krize se testování elektromobilů pomalu a postupně vracelo. Na opravdový průlom v návratu k elektromobilitě, ať už osobní, anebo hromadné, však došlo až v okamžiku, kdy se k obávám o vzniklé závislosti na dovozu ropy přidali dopady ze znečištění výfukovými zplodinami v našem nebližším okolí.

 

Současná historie ,,Jak to bude dál?"

Jak je již zmiňováno na začátku vše jde kupředu. Najednou pojem elektromobil není až tak neznámí pro širokou veřejnost. Máte možnost několika druhů a značek, které preferujete. Dojezdové vzdálenosti jsou mnohem větší, nabíjení mnohem rychlejší. Růst nabíjecích stanic je taky dost pozitivní věc. A i když pořád není tak jednoduché nabíjet všude a kupní cena je dost vysoká myslím si, že pomalu, ale jistě se vše....jak to napsat vylepšuje. A pokud podle tvrzení všech vizionářů rok 2022 by měl být ten zlomový pro elektromobil.